Wybierz właściwy kolor dla swojej przestrzeni

jak łączyć koloryDobrze dobrane kolory w pomieszczeniach, w których się przebywa i mieszka stanowią postawę dobrego samopoczucia oraz determinują charakter przestrzeni. Powinny także odzwierciedlać preferencje mieszkańców, ponieważ wyłącznie w akceptowanych barwach dobrze się żyje i mieszka. Jak zatem wybierać kolory i jak je łączyć ze sobą, aby otrzymać oczekiwany efekt?

Na co zwrócić uwagę wybierając kolory do domu?

Pierwszym krokiem determinującym wybór danego koloru jest fakt, czy go lubimy czy też nie. Nie można decydować się na barwę, która nie odpowiada naszej stylistyce, nawet jeśli jest najmodniejszym kolorem danego sezonu. Nie warto dać się namówić na wykorzystanie danej barwy także jako dodatku – nawet w małych ilościach będzie stanowić element drażniący, który zniknie dopiero podczas następnego malowania.

Istotnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest wielkość pomieszczenia – zarówno w znaczeniu jego wysokości, jak i powierzchni. W przypadku małych wnętrz nie sięga się po kolory ciemne – znacznie pomniejszają optycznie przestrzeń i sprawiają, że mały pokój bez wątpienia stanie się ciasną piwnicą. W takiej sytuacji znacznie lepiej jest decydować się na jak najjaśniejsze kolory. Doskonale, jeśli będą posiadały dodatkowo satynową poświatę – odbijając światło jeszcze bardziej optycznie zwiększą jego powierzchnię.

Kolejną ważną rzeczą jest funkcja pomieszczenia, które ma zostać wyremontowane. Inne kolory pasują do salonu lub jadalni, a zdecydowanie inne do sypialni.

Wybór koloru – które i jak łączyć?

projektanci wnętrz krakówNajbardziej neutralnym kolorem jest biel – sprawdzi się ona w każdym pomieszczeniu. Warto ją stosować szczególnie we wnętrzach o charakterze nowoczesnym i skandynawskim. Wprowadzi ład i porządek do przestrzeni oraz jednocześnie doskonale będzie współgrać z każdym kolorem wykorzystanym jako element kontrastowy.

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym każdego domu. Trzeba zatem zastosować w nim odpowiednie barwy. Doskonale w tym miejscu sprawdzą się dość wyraźne kolory zarówno ciepłe, jak i zimne. Pięknie komponować się będą barwy ziemi – brązy, beże, zielenie i szarości. Do tej ostatniej warto dla ożywienia zastosować jaskrawe dodatki, które pobudzą wnętrze. Ciekawie na ścianach wyglądają również fiolet i pomarańcz, które niezwykle ożywią pomieszczenie, a pierwszy z nich doda mu jeszcze sznytu elegancji i wyrafinowania.

aranżacje wnętrz krakówW jadalni doskonale sprawdzą się żywe, intensywne kolory pobudzające zmysły – żółć i czerwień. Barwę żółtą można z powodzeniem łączyć z czerwonym, fioletem i niebieskim, które wprowadzą do pomieszczenia intrygujące detale różnorodności.
Pokój do pracy powinien raczej być malowany w stonowanych barwach ziemi. Wszelkie brązy, beże czy zielenie wpłyną korzystnie na skupienie i oderwanie się od pobudzającego rytmu dnia.

W sypialni natomiast z powodzeniem mogą być zastosowane dwie koncepcje – pierwsza opowiada się za zastosowaniem spokojnych, stonowanych barw wykorzystujących szarości i błękity. Doskonałym dodatkiem do nich będą kolory ziemi lub ewentualnie mocne, zdecydowane dekoracje, które szczególnie komponować się będą z szarością. Alternatywą to spokojnej sypialni jest pokój dość ekstrawagancki, ale za to niezwykle elegancki i wyrafinowany. Takie wrażenie sprawią wszelkiego rodzaju fiolety i róże.