Jak powiększyć niewielkie mieszkanie?

aranżacja wnętrz krakówMieszkanie w mieście ma swoje niewątpliwe zalety. Ma jednak także i zauważalne wady. Do jednych z nich należy niewielki metraż przeciętnego lokum, które często wydaje się być zbyt małe dla realizacji wszystkich potrzeb życiowych swoich mieszkańców. Realnie powierzchnię użytkową trudno powiększyć, jednakże można zastosować kilka trików, które optycznie poszerzą niewielkie pomieszczenia. Zaprezentujemy kilka z nich. Ciekawostką jest fakt, że nie wymagają one wielkich nakładów finansowych oraz dezorganizacji całej przestrzeni.

Lustra – podwojona przestrzeń

Niewątpliwie lustra to jeden z najbardziej popularnych elementów wykorzystywanych w dekoratorstwie wnętrz do optycznego powiększenia przestrzeni. Lustro w niewielkim pomieszczeniu z pewnością sprawi wrażenie, że metraż jest większy, niż w rzeczywistości. W małym, klaustrofobicznym przedpokoju, gdzie często jeszcze istnieje szafa wnękowa, warto zastosować trik z wielkim lustrem o wysokości pomieszczenia nalepionym na meblowe drzwi. Będzie ono z powodzeniem pełnić zarówno funkcje użytkowe, jak i funkcje dekoracyjne połączone z tworzeniem głębi. Ciekawym rozwiązaniem jest multiplikowanie efektu lustra polegającym na tym, że dwie tafle układa się naprzeciwko siebie w taki sposób, aby odbijały odbicie przeciwległej płaszczyzny.

Lustra doskonale sprawdzają się także w łazienkach, które często także nie należą, szczególnie w mieszkaniach, do największych pomieszczeń, oraz we wszelkiego rodzaju wnętrzach, którym chcemy nadać szczególny charakter.

Fototapeta – zabawa perspektywą

projektant wnętrz krakówNiewątpliwie wielu z nas pamięta fototapety z lat osiemdziesiątych, które wdarły się do ponurych mieszkań dodając im niezwykłej barwności. Współczesne fototapety to już nie dzikie plaże z palmą, ale wysublimowane dzieła sztuki, które doskonale sprawdzają się jako duży element dekoracyjny przestrzeni. Ten rodzaj dekoracji ściennych, oprócz typowych funkcji ozdobnych, z powodzeniem może także optycznie korygować przestrzeń i sprawiać, że będzie uznawana za większą, niż jest w rzeczywistości. Na niewielkim metrażu wspaniale sprawdzają się fototapety, które dodają wnętrzu przestrzeni. Doskonałym sposobem na tchnięcie świeżego powietrza do pomieszczenia jest wykorzystanie widoków drapaczy chmur ujętych z lotu ptaka, czy perspektywicznych, nowoczesnych aranżacji geometrycznych, które także dają wrażenie głębi.

Co jest wrogiem przestrzeni w mieszkaniu

Bezwzględnie należy unikać bibelotów – zawsze będą zabierały wnętrzu lekkość, powietrze i przestrzeń.

Z bibelotami wiąże się kolejny element zagracający wolną przestrzeń – to nadmiar zgromadzonych przedmiotów. Wielu z nas ma tendencję do gromadzenia różnorodnych rzeczy – w mieszkaniu jest to niebezpieczne, ponieważ powoli, ale skutecznie pozbawiają one wnętrza niezbędnej przestrzeni.

Kolejnym wrogiem jest brak ładu przestrzennego. Określone przeznaczenie poszczególnych miejsc w domu, wyznaczenie terenu wypoczynku, aktywności, spożywania posiłków czy pracy bardzo porządkuje przestrzeń i także sprawia, że wydaje się ona większa.