Biuro w domu - jak pracować, żeby się nie rozpraszać

biuro we własnym domu

Statystyki pokazują, że już około 11% osób aktywnych zawodowo pracuje w domu. Chodzi oczywiście o mieszkańców Unii Europejskiej. Ten model pracy na pewno jest wygodny i ma wiele zalet, ale będzie również na tyle trudny, że wymaga od nas wyjątkowej samodyscypliny a także dobrej organizacji czasu pracy. Źle wyposażone pomieszczenie zwiększyć może poziom frustracji i tym samym pod koniec dnia będziemy czuć poważne wyczerpanie. Warto wiedzieć jak można zwiększyć własną wydajność w łatwy sposób gwarantując sobie komfort pracy w domu. Wiele oczywiście zależy od nas i tego jak zadbamy o miejsce pracy. spędzamy tam mniej więcej jedną trzecią naszego życia i dlatego właśnie warunki pracy muszą być perfekcyjne. Warto zająć się komfortową aranżacją przestrzeni. Warto się zastanowić jak wydzielić miejsce na biuro. Przede wszystkim zaczynamy od porządkowania rzeczywistości znajdującej się blisko nas. oddzielamy przestrzeń do wykonywania pracy od tej domowej. Jeśli uda się wygospodarować pokój z zamykanymi drzwiami to będzie to najlepsza z możliwych opcji. Jeśli nie będzie się dało tego zrobić to szukamy miejsca, które będzie odpowiednio daleko od telewizora oraz lodówki. Jeśli mamy pracować w otoczeniu domowego zgiełku wydaje się, że taką dobrą opcją będą między innymi słuchawki wyciszające.

Jeśli przygotowywać będziemy biuro w jadalni albo sypialni to musimy to miejsce oddzielić od reszty mieszkania ścianką albo parawanem. Im bardziej uda się to miejsce od siebie odsunąć tym łatwiej będzie stworzyć komfort codziennej pracy i skupienie. To ważne, jeśli chce się zachować odpowiednią równowagę psychiczną i komfort pracy. jakie meble wybrać? Wielkość biurka uzależniona będzie od ilości miejsca jakie mamy do swojej dyspozycji. Na pewno warto mieć wydzielone miejsca na dokumenty. Biurko jakie będziemy mieli musi mieć odpowiednią wysokość. Powinno się znajdować w tym miejscu, gdzie jest wiele światła dziennego. Wzrost osoby pracującej przy biurku ma wpływać na jego wysokość. Średnio przy wzroście 175 cm wybieramy biurko o metr niższe.

krzesło do pracy

W przypadku krzeseł działamy podobnie, dobieramy do wzrostu i przy tym średnim wzroście będzie to 50 cm. Warto wykonać do oceny prosty test . siedząc przy biurku kładziemy na blacie dłonie i sprawdzamy czy przedramiona są prosto w stosunku do linii osi ciała. Jeśli tak będzie to biurko jest odpowiednie. Krzesło oczywiście musi być bardzo dobrze dopasowane, ponieważ będzie bezpośrednio wpływać na efektywność naszej pracy. wiele godzin siedzenia na starym krześle sprawi, że pojawią się bóle kręgosłupa, zmęczenie, dalej również problemy z koncentracją. Krzesło musi mieć regulowane siedzisko oraz dobre oparcie dla kręgosłupa. Jeśli dodatkowo ma wysokie oparcie, zagłówek oraz podnóżek będą ważnymi dodatkami.

Ciągłe spędzanie czasu w pozycji siedzącej sprawi, że z czasem nasza efektywność znaczenie spadać. Pojawi się dyskomfort, gdy chodzi o nasz kręgosłup. Obok domowego biura warto sobie postawić kącik kawowy, w którym można wygodnie usiąść i się relaksować. Tam wykonać można pracę, do których nie będzie potrzebny komputer. Ważnym elementem jest również oświetlenie i naszym zadaniem będzie dążenie do tego, by mieć jak najwięcej światła dziennego, przy którym praca jest najlepsza ale oczywiście światło sztuczne musi się również pojawić i nie ma sensu na nim oszczędzać, powinno być bardzo dobrze przygotowane. Dobre światło sprzyjać będzie koncentracji i powinniśmy się dzięki niemu mniej męczyć. Biuro spersonalizowane to takie miejsce, gdzie każdy element jest dobrze przygotowany i zgrany. W ten sposób rzeczywiście pracę będziemy wykonywać w takim miejscu, gdzie będziemy czuć się doskonale.