Sposób na dużą, niezagospodarowaną ścianę

projektanci wnętrz krakówCzęsto po remoncie mieszkańcy pragną zorganizować swoją przestrzeń mieszkalną od nowa – nadać jej nowe funkcjonalności, pozamieniać tereny wykorzystywane na wypoczynek. W takich wypadkach zdarza się, że brakuje pomysłu na organizację wszystkich powierzchni ściennych. Największy problem stanowią zawsze duże, niezagospodarowane ściany, które aż proszą się o ozdobę przyciągającą uwagę. Oto najnowsze trendy w dekoratorstwie wnętrz, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w wiejskiej rezydencji, lofcie czy mieszkaniu.

Fototapeta – zaskakujące podejście do dekoracji ścian

Fototapety cieszą się coraz większym uznaniem wśród osób, które pragną posiadać ciekawą dekorację ścienną. Obecnie ten rodzaj ozdób już nie ma charakteru tandetnego obrazka z jeleniem na rykowisku, ale przybiera formy niezwykle eleganckich i wysublimowanych dekoracji, które doskonale mogą podkreślić charakter wnętrza.

Ten rodzaj ozdób ściennych sprawdza się doskonale jako podkreślenie charakteru pokoju czy graficzne nawiązanie do zainteresowań właściciela. Doskonale nadają się do tego wszelkiego typu graficzne ujęcie zagadnienia – na przykład śmigło samolotu, zdjęcie zaparkowanego motoru, czy zielona trawa z biedronką. Tutaj każda propozycja może być cenna, ważne tylko, aby pasowała do wnętrza.

jak zapełnić pustą ścianęFototapety to także świetny pomysł na dekorację wnętrz, które potrzebują stworzenia wrażenia dodatkowej przestrzeni. Doskonale w przedpokoju wyglądać będą wszelkie otwarte pejzaże marynistyczne czy zdjęcia miast wykonane z lotu ptaka – rodzaj i kolorystyka uzależniona jest od gustu właściciela. Warto jednak stosując taką fototapetę uważać z nadmiarem detali, aby nie wprowadzić do pomieszczenia wrażenia kiczu lub nieładu.

Zielone ściany – pionowy ogród wewnątrz domu

To jeden z najnowszych pomysłów stosowanych w pomieszczeniach, który znajduje coraz większą rzeszę zwolenników. Zielone ściany to wprowadzenie do wnętrza typowych elementów ogrodu –świeżych roślin, które ułożone są w taki sposób, aby nie zajmowały w pomieszczeniach cennego metrażu – czyli w pionie.

Ogrody ścienne, bo tak często nazywane są zielone ściany, stosowane we wnętrzach posiadają dość skomplikowaną konstrukcję, która umożliwia prawidłowy rozwój wszystkim roślinom. Zazwyczaj umieszczone są w ramach jednej konstrukcji gwarantującej odpowiednie nawadnianie i ewentualne doświetlenie w przypadku braku wystarczającej ilości promieni słonecznych. Jak widać, takie naturalne zielone ściany mogą zatem być montowane zarówno we wnętrzach oświetlanych wyłącznie światłem sztucznym, jak i naturalnym.

tania aranżacja wnętrz krakówWarto dodać, że nie wszystkie rośliny sprawdzają się w tego typu dekoracjach. Ich dobór uzależniony jest od miejsca, w którym będą stać oraz warunków, które będą im zapewnione.

Taka zielona ściana, poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, spełnia ważne funkcje związane z utrzymaniem odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu. Dzięki dużej ilości roślin w najbliższej okolicy powietrze jest odpowiednio dotlenione, nawilżone oraz pozbawione kurzu, pyłu i alergenów. Trudno nie wspomnieć także o terapeutycznym oddziaływaniu zieleni na ludzką psychikę.