Salon i pokój gościnny w jednym? Jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze?

wystrój wnętrz

Architektura wnętrz

Nie będzie miało znaczenia to jak duży mamy metraż salonu. Ważne będzie skuteczne dzielenie tego wnętrza na strefy według tego jak chcemy te pomieszczenia wykorzystywać. Dzięki temu nawet małe pomieszczenie zachować może stosowny ład i znajdziemy tam miejsce na wygodne prowadzenie codziennego życia.

Kolor ścian

Jasne ściany wpływają na optyczne powiększenie wnętrza. Tej zasady trzeba się trzymać szczególnie gdy wnętrza są niewielkie i mają pełnić różnorakie funkcje. Optymalnym rozwiązaniem będzie biel, która nada wnętrzu przestronności i przyniesie opcję, która da nam szansę na uzyskanie ładu. Jeśli nie chcemy białych ścian to będzie można także postawić na inne jasne kolory, ale zawsze trzeba pamiętać, że mają to być zimne barwy. Ciepłe barwy takie jak żółcie czy pomarańcze przybliżają optycznie ściany do osoby obserwującej. Zimne barwy takie jak błękit czy szarość są dużo lepszym rozwiązaniem.

Projektowanie wnętrz – dobre meble

meble do domu

Zamiast klasycznej sofy będzie można zdecydować się na specjalny narożnik z funkcją spania, który ma również pojemnik na pościel. Można również zamiast klasycznego stołu zdecydować się na ławę, która ma regulowaną wysokość oraz szerokość. Zamiast foteli dobrze będzie wybrać modne obecnie pufy, które są dobrym dodatkiem i mają niewielkie siedzisko a dodatkowo mogą pełnić rolę schowka. Rozkładane sofy, narożniki czy tapczany sprawdzą się w takich pomieszczeniach, gdzie jednocześnie ma być pełnionych wiele różnych funkcji. Jeśli uda się wybrać dobry mebel powinniśmy pamiętać o pojemniku na pościel. W salonie nie ma sensu tracić dodatkowo miejsca na przygotowanie skrzyni z pościelą. Tym wygodnym rozwiązaniem jest ława, która będzie rozkładana na boki, ale będzie miała także teleskopowy stelaż, który sprawi, że szybko będzie można przygotować sobie komfortowy stół dla całej rodziny i taka opcja dobrze się sprawdzi.

Architekt wnętrz – podział pomieszczeń

Jeśli będziemy działać z głową to w jednym pokoju będzie można przygotować miejsce na spanie, pracę i jadalnię oraz miejsce do przyjmowania gości. Nie zawsze trzeba tam przygotowywać ściankę działową. Zamiast niej postawić można na inne formy podziału pomieszczeń, świetnym wyborem są parawany dekoracyjne, które mogą ukrywać śpiących gości. Postawić można ażurowe regały, które będą oddzielały strefy pomieszczenia, nie zabiorą jasność wnętrz a jednocześnie będą dobrze się prezentować i spełnią swoją rolę. W przypadku łączenia kuchni i salonu będzie można postawić barek, który stanowić będzie wyraźną granicę i stanie się również komfortowym miejscem do spożywania posiłków codziennych. Ta opcja w wielu pomieszczeniach sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na uporządkowane.