Zieleń w domu – nowatorskie rozwiązania

aranżacja wnętrza krakówWykorzystywanie naturalnej zieleni we wnętrzach jest wynikiem ekologicznego spojrzenia na własne otoczenie oraz dążenia do przywrócenia człowiekowi bezpośredniego kontaktu z naturą. Takie podejście jest źródłem wprowadzania do mieszkań i domów dużych elementów złożonych z naturalnych roślin. Ma to szczególne znaczenie w przypadku miejsc, które nie zapewniają człowiekowi kontaktu z przyrodą – mieszkań i loftów w centrach miast.

 

Co to są zielone ściany

Zielone ściany, zwane także pionowymi ogrodami to konstrukcje, w których umieszczono duże ilości naturalnych roślin, zazwyczaj doniczkowych. Takie kompozycje są niezwykle modne ostatnimi czasy w aranżacjach przestrzeni i wykorzystywane szczególnie w dużych miastach, gdzie dostęp do przyrody jest bardo ograniczony.

projektowanie wnętrz krakówIch popularność podyktowana jest coraz bardziej powszechnym trendem życia w stylu eko oraz niezwykłą dekoracyjnością oraz możliwościami aranżacyjnymi. Pionowe ogrody doskonale prezentują się na dużych połaciach ściennych w otoczeniu naturalnych materiałów i kolorów nawiązujących do barw ziemi.

Zielone ściany tworzone są poprzez piętrowe posadzenie roślin w specjalnych konstrukcjach zapewniających im nawodnienie, nawożenie oraz ewentualne dodatkowe naświetlenie. Wykorzystuje się w nich rośliny przeważnie wieloletnie, które będą radzić sobie w warunkach domowych.

Zalety zielonych ścian

Pionowe ogrody to doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie ceni się każdy metr kwadratowy powierzchni. Konstrukcja zielonych ścian umożliwia postawienie ich w każdym miejscu, ponieważ nie wymagają dużej powierzchni.

Są wspaniałą, niebanalną dekoracją przyciągającą uwagę. Mogą stanowić centralny element ozdobny w każdym pomieszczeniu. Co więcej, z powodzeniem można kształtować ich wielkość – zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości dostosowując tym samym pionowy ogród do możliwości lokalowych.

prjektanci wnętrz krakówSystemy zielonych ścian dają we wnętrzu namiastkę ogrodu. Oprócz walorów estetycznych, gwarantują także spełnianie funkcji niezwykle praktycznych. Po pierwsze, dzięki systemowi nawadniania, doskonale nawilżają pomieszczenia. Po drugie, wspaniale odświeżają powietrze – stały proces fotosyntezy przeprowadzany w naturalnych roślinach sprawia, że powietrze wciąż ma dostęp do świeżych zasobów tlenu. Po trzecie, zielone ściany sprawdzą się w domach, gdzie mieszkają alergicy, ponieważ wyłapują kurz, pył i wszelkiego typu alergeny. 

Pionowe ogrody to także doskonała bariera dźwiękochłonna, która może zabezpieczyć lub obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniach. Zielone ściany dają także niezwykły efekt terapeutyczny – naturalna zieleń roślin bardzo uspokaja i tonuje po ciężkim dniu pracy.

Gdzie się sprawdzą

Zielone ściany sprawdzają się szczególnie w domach, loftach i mieszkaniach położonych w centrach miast. Bezpośredni kontakt z naturalną zielenią we wnętrzach daje namiastkę kontaktu z przyrodą.

Oczywiście, pionowe ogrody to także doskonały sposób na ukwiecenie murów zewnętrznych czy niewielkich ogródków, gdzie stworzą niebanalną atmosferę czarodziejskiego ogrodu. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielka powierzchnia, którą zajmują oraz piękny efekt dekoracyjny.